• 3 lub 4 dojrzałe banany, rozgniecione
  • 1/3 szklanki roztopionego masła
  • 3/4 szklanki cukru (można dać mniej)
  • 1 roztrzepane jajko
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • szczypta soli
  • 1,5 szklanki mąki pszennej

Zawsze będę nieskromnie powtarzać, że jestem najlepszą siostrą po wschodniej stronie Polski ;-). Tosty w środku nocy? Pewnie, zrobię. Poprawić przecinki w tekście? Zrobione. Chlebek bananowy? Wystarczy jedna wiadomość od brata, a ja szukam przejrzałych bananów i zabieram się do pieczenia. Jeszcze tylko 230 km i będzie mógł cieszyć się ulubionym ciastem.

Tego ciasta nie da się nie umieć zrobić. Śmiem przypuszczać, że nawet mój brat mógłby sobie z nim poradzić, ale wtedy nie miałabym okazji do podlizania się, w razie gdyby coś popsuło się na blogu i nie umiałabym tego naprawić ;-). Nie można nawet wymigać się klasycznym „nie mam w domu miksera” – ciasto mieszamy widelcem. „No ale nie mam akurat  masła” – trudno, zastąp olejem, będzie lżejsze. Chlebek jest do zrobienia w 5 minut (oczywiście plus czas pieczenia, który spędzamy z nosem przyklejonym do szybki piekarnika). Jest wilgotne, pachnące bananami, pyszne i… to najłatwiejsze ciasto w świecie.

Przepis pochodzi ze strony Simply Recipes i został przetłumaczony przez Dorotus. Chlebek można posypać cukrem pudrem, polać lukrem (na przykład moim cynamonowym) albo zostawić sauté. Dodatkowo przed upieczeniem posypałam ciasto grubą warstwą cukru trzcinowego, ten chrupiący wierzch, mmmm...

IMGP1190 W przepisie tym nie trzeba używać miksera. W dużym naczyniu wymieszać roztopione masło (które ja zastępuję olejem) z rozgniecionymi bananami. Wmieszać cukier, roztrzepane jajko, wanilię. Na końcu dodać mąkę wymieszaną z sodą i szczypta soli. Wymieszać.

Piec przez godzinę czasu w piekarniku nagrzanym do 170°C, w formie keksówce o wymiarach 10 x 20 cm.

lukier cynamonowy:

2/3 kubka cukru pudru
1/3 łyżeczki cynamonu
2 łyżki mleka
Wymieszać wszystko i polać wystudzone ciasto.

IMGP1197